Média... Rozhovory, články a videa

To není vše - tuto sekci pro vás teprve připravujeme...

Vrťapka je moje srdcová záležitost…
Petr Morkes v rozhovoru pro Literární kavárnu Bux.cz

Číst dětem je ten nejlepší způsob, jak mohou rodiče ovlivnit a rozvíjet dětskou představivost. K tomu je však důležité nabízet dětem vhodnou literaturu. Ilustrátor, spisovatel a autor komisaře Vrťapky Petr Morkes ukázal, že u literatury není vždy nutné dělat kompromisy. Petr Morkes v rozhovoru s Monikou Štěpkovou pro Literární kavárnu Bux.cz.


Magazín ELLE představuje pětici svých nejoblíbenějších ilustrátorů

Magazín ELLE představuje pětici svých momentálně nejoblíbenějších autorů. Je mezi nimi také ilustrátor a spisovatel Petr Morkes, který – když měl v rámci projektu nakreslit do své fotky něco, co je pro jeho práci typické, nemohl opomenout Vrťapku s poněkud svérázným policejním odznakem... 


"Psát a ilustrovat knížky pro děti je moje velká radost. Už od dětství jsem si vytvářel vlastní hrdiny, vymýšlel příběhy a kreslil napínavé komiksy. Jako kluka mě fascinovalo dobrodružství, humor a tak trochu potrhlí hrdinové – a to mi zůstalo." (…)

Více v magazínu ELLE 11/2013, www.elle.cz.


Petr Morkes v rozhovoru
pro časopis "S dětmi v Praze", vypráví o životě s Vrťapkou, své
práci a především o humoru


3 minuty s...
Představení knihy Komisař Vrťapka a prokletí zubu moudrosti


Současnou popularitu komiksu považuji za malý zázrak.
Petr Morkes v rozhovoru pro čtrnáctideník TELEVIZE.

Ukázka z rozhovoru:

V jaké umělecké poloze se cítíte lépe, – knižní ilustrace nebo komiks? Jaké jsou v tomto ohledu hlavní tvůrčí rozdíly?

Jako autor nejraději obě polohy střídám.
Ze zkušenosti vím, že si každá literární látka řekne o vhodné výtvarné zpracování sama. Pravdou ale je, že v mé tvorbě komiks
mnohdy proskakuje také do knižní ilustrace.


I když píši čistě beletristické knihy, jako byla ta poslední, – Komisař Vrťapka a tajemství mahárádžova vejce, ilustrace se bez komiksových prvků neobejdou. U komiksu je mi příjemné, že obrázky nejsou "němé" a mohou obsahovat dialogy a grafické ztvárněním zvuků. Kromě toho, že je komiks moje srdcová záležitost, jsem si jist, že může ke knize a četbě přitáhnout také velké množství dětí, které by knížku jinak ani neotevřely. (…)